הָאַרְיֵה וְהָעַכְבָּר

סיפורים לילדיםסיפורים לפני השינה

לִפְנֵי שָׁנִים רַבּוֹת הָיָה אַרְיֵה בַּגּ'וּנְגֵּל שֶׁחִפֵּשׂ מַשֶּׁהוּ לֶאֱכֹל, לְפֶתַע רָאָה עַכְבָּר בֵּין הַשִּׂיחִים, קָפַץ הָאַרְיֵה וְתָפַס אֶת הָעַכְבָּר הַקָּטָן, מַמָּשׁ לִפְנֵי שֶׁהָאַרְיֵה אָכַל אוֹתוֹ צָעַק הָעַכְבָּר "בְּבַקָּשָׁה מַר אַרְיֵה, שַׁחְרֵר אוֹתִי לַחָפְשִׁי, אֲנִי מַבְטִיחַ יוֹם אֶחָד לַעֲזֹר לְךָ גַּם" צָחַק הָאַרְיֵה וְאָמַר "עַכְבָּר קָטָן שֶׁכְּמוֹתְךָ יַעֲזֹר לְאַרְיֵה גָּדוֹל כָּמוֹנִי? הִצְחַקְתָּ אוֹתִי כָּל כָּךְ וְרַק בִּגְלַל זֶה אֲשַׁחְרֵר אוֹתְךָ לַחָפְשִׁי.." יָצָא הָעַכְבָּר שָׂמֵחַ וּמְאֻשָּׁר אֶל תּוֹךְ הַיַּעַר.

האריה והעכבר

יוֹם אֶחָד, צַיָּדִים נִכְנְסוּ אֶל תּוֹךְ הַיַּעַר, תָפְסוּ אֶת הָאַרְיֵה בְּרֶשֶׁת גְּדוֹלָה וְקָשְׁרוּ אוֹתוֹ אֶל הָעֵץ, הָאַרְיֵה הִתְקַשָּׁה לְהִשְׁתַּחְרֵר מֵהָרֶשֶׁת וְהֵחֵל לִילֵל בְּקוֹלֵי קוֹלוֹת, עַד מְהֵרָה עָבַר הָעַכְבָּר בָּאֵזוֹר וּמִיָּד זִהָה אֶת הָאַרְיֵה, הָעַכְבָּר הֵחֵל לְכַרְסֵם אֶת הָרֶשֶׁת וְשִׁחְרֵר בִּזְרִיזוּת אֶת הָאַרְיֵה מֵהַמַּלְכֹּדֶת שֶׁל הַצַּיָּדִים, שְׁנֵיהֶם רָצוּ אֶל תּוֹךְ הַגּ'וּנְגֵּל שְׂמֵחִים וּמְאֻשָּׁרִים.

מידע להורים על הָאַרְיֵה וְהָעַכְבָּר

"האריה והעכבר" הוא אחת מהאגדות המפורסמות של איזופוס, שמקורו ביוון העתיקה. אגדות אלו היו סיפורים קצרים שתמיד נשאו לקח מוסרי. סיפוריו של איזופוס סופרו מחדש בצורות שונות על פני תרבויות רבות, דבר שמדגיש את הרלוונטיות הנצחית והאוניברסלית שלהם.

מוסר ההשכל: הלקח העיקרי של אגדה זו הוא שמעשי חסד ורחמים יכולים לבוא מהמקומות הכי לא צפויים וששום מעשה חסד, קטן ככל שיהיה, לעולם לא מתבזבז.

נקודות לדיון:

"מדוע אתה חושב שהאריה חס על חיי העכבר בהתחלה?"
"איך העכבר הקטן הצליח לעזור לאריה האדיר?"
"האם אי פעם היית במצב שבו מישהו בלתי צפוי עזר לך או שהצלחת לעזור למישהו בצורה בלתי צפויה?"

רעיונות לפעילות:

  • יצירת דיורמה: בעזרת קופסת נעליים, צור סצנה מהסיפור עם גזרות חימר או נייר.
  • משחק תפקידים: בקש מילדך לשחק בשני התפקידים, קודם כל להיות האריה ולאחר מכן העכבר, כדי להבין את הרגשות והפעולות של שתי הדמויות.
  • מפגש ציור: עודדו את ילדכם לצייר או לצייר את החלק האהוב עליו בסיפור.

 

אם ילדכם נהנה מ"האריה והעכבר", הוא עשוי להעריך גם אגדות אחרות של איזופוס כמו "הצב והארנב" או "השועל והעורב". הסיפורים הללו נושאים גם שיעורים עמוקים עטופים בנרטיבים פשוטים.

בעוד שהסיפור פשוט ומתאים לכל הגילאים, אתה יכול להתאים את סגנון הסיפור שלך בהתאם לגילו של ילדך. עבור ילדים צעירים יותר, הדגש את הפעולות והרגשות באמצעות גוונים אקספרסיביים והבעות פנים. עבור ילדים גדולים יותר, התעמקו יותר בדיון במוסר הבסיסי, ואולי אפילו קשרו אותו למצבים אמיתיים שבהם אדם חלש או חסר חשיבות מילא תפקיד מכריע.

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון כשעולה סיפור חדש?

הניוזלטר שלנו מחכה לך!

בהצטרפות לרשימת התפוצה הנך מאשר/ת קבלת פניות מטעם אתר 'לילה טוב', לרבות פניות בעלות אופי פרסומי.

מעדיפים סיפורים בסרטונים?

צפו ביוטיוב!